459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Alfa sympatomimetika

Obsah stránky: α1 sympatomimetika, α2 sympatomimetika.

Sympatomimetika jsou látky, které stimulující činnost sympatiku (útok, útěk).

α1 sympatomimetika

Účinek α1 sympatomimetik

Stažení cév a z toho plynoucí snížení prokrvení a otoku se využívá u otoku nosní sliznice u rýmy, nebo u zánětu spojivek.

Použití, neboli indikace

  • rýma, ucpaný nos
  • zánět spojivek (pálení, štípání, bolest očí, přecitlivělost na světlo, pocit prachu, písku v očích, zvýšená tvorba očního hlenu, ráno slepené oči)
  • zánět rohovky (pálení, štípání, bolest očí, červené žilky, až zarudlost od středu oka, citlivost na světlo, pocit předmětu v očích, rozostřené vidění, slzení, ztráta lesku rohovky)
  • zánět duhovky oka (pálení, štípání, bolest očí, silnější při pohledu na blízko, zarudlost oka, přecitlivělost na světlo, mlhavé vidění, slzení, nepravidelný tvar zornice)
  • alfa-sympatomimetika lze použít při stresovém (zvedání břemen, smích, kašel, kýchání) a urgentním (akutní potřeba na močení) úniku moči, inkontinenci

Nežádoucí účinky

  • nosní podání by se mělo užívat maximálně 1 týden, jinak hrozí trvalá změna krevního uspořádání v místě užívání

Kontraindikace, kdy je užívání nevhodné

  • lidé s vysokým krevním tlakem a srdečními problémy, protože léčiva mohou vyvolat zúžení cév, a tím zvýšení tlaku krve kdekoliv v těle
  • opatrnost při těhotenství a kojení, protože látky této skupiny mohou zvyšovat krevní tlak dítěte

Zástupci

Nafazolin: Sanorin
Oxymetazolin: Afrin, Nasivin, Oxamet, Sinex
Tetryzolin
Tramazolin: Muconasal
Xylometazolin: Mar Rhino, Nasenspray, Olynth, Otrivin, Rhino-Stas, Rinoxyl, Xylopos

α2 sympatomimetika

Účinek α2 sympatomimetik

α2 receptory jsou přítomny na spojnici jednotlivých nervů sympatiku (v nervové synapsi). První nervová buňka předává pomocí molekuly neurotransmiteru impulz. Neurotransmitery se váží na receptory druhé nervové buňky, čímž dochází k pokračování vedení nervového impulzu.

Léčiva, která se váží pouze na α2 receptory první nervové buňky způsobí, že tato buňka neuvolňuje neurotransmiter (nepřenáší se impulzy sympatiku). V praxi se tato funkce tlumení sympatikus projeví snížením stahu cév, tedy poklesem krevního tlaku (vysoký krevní tlak).

Nežádoucí účinky

 

 

Sdílení