459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Antiobezitika na obezitu, nadvázu

Popis antiobezitik

Antiobezitika působí různými způsoby na snížení naší hmotnosti. Některá blokují rozklad a vstřebávání potravy ve střevech, jiné dokonce mohou působit přímo v mozku a tlumit pocit hladu.

Nejlevnějším a nejúčinnějším lékem na nadváhu zůstává i nadále střídmost ve stravování a pravidelnost v pohybových aktivitách.

Použití, neboli indikace

Zástupci antiobezitik

Vláknina

Vláknina je jednoduše řečeno vše, co nedokážeme vstřebat ze střev do krve, tedy vše co se posouvá jako kartáč naším střevem, drhne jej zevnitř a zvětšuje naši stolici.
Je-li vlákniny (nestravitelných složek) málo, je střevo poloprázdné. Potrava v něm je posunována pomalu, více se zbavuje vody (je tedy tužší) a dochází doslova k hnití potravy v nás.

Fentermin (Adipex Retard)

Fentermin je nepřímé sympatomimetikum, tedy látka, která stimuluje sympatikus (útok, útěk), při kterém nebere mozek tolik zřetel na náš hlad.

Stimulace sympatiku má však i své nevýhody, které jsou shodné se sympatomimetiky.

Orlistat (Alli, Xenical)

Orlistat je látka, která v naší trávicí soustavě blokuje lipázy (enzymy na rozklad tuků) ze slinivky, které jsou nezbytné pro rozložení a vstřebání tuků do krve.

Blokováním lipáz setrvávají tuky v našich střevech, čímž sice tělo nemůže tolik tloustnout. Ale na nevyužité tuky se těší střevní bakterie, které hojně tuky metabolizují, čímž se dostáváme k nežádoucím účinkům (bolest břicha, nadýmání, pocit plnosti, plynatost, průjem).

Léky s antiobezitickým účinkem

Byliny podle lidového léčení

 

 

  • chitosan snižuje vstřebávání tuků ze stravy
  • enzymy z citrusů, ananasu
  • lecithin příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi
  • aminokyseliny L-carnitin, L-fenylalanin

Sdílení